وبلاگ شخصی بهروز صمدی

۱ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

آموزش مبتنی بر زنجیره ارزش

بهروز صمدی | پنجشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۲، ۰۶:۰۵ ق.ظ | ۰ نظر

ارزش سازمانی را می توان مجموعه ای از دانش سازمانی ، توانمندی ها ، رویه ها و فرایندهای عملیاتی ، ارتباطات درونی و بیرونی دانست که به گونه ای با یکدیگر در تعامل قرار می گیرند تا این توانمندی ها را در سازمان ایجاد کنند که بتوانند نیازهای ذینفعان خود را برآورده سازند.

افرادی که در حوزه مدیریت منابع انسانی سازمان ها مسئولیت دارند ، باید بتوانند با زبان خلق ارزش صحبت کنند و بدانند که ارزش در سازمان چگونه تولید می شود بنابراین باید بدانند ماموریت سازمان چیست و منابع انسانی چگونه در تحقق این اهداف نقش ایفا می کند.

امروزه این سوال مطرح است که آیا فعالیت های حوزه منابع انسانی محدود بر فعالیت های زیر سیستم های آن است(تامین نیرو،توسعه،جبران خدمات و ...)؟

تمرکز رویه های منابع انسانی بر زنجیره ارزش(تامین کنندگان و مشتریان) تا فعالیت های درونی شرکت ، آثار بیشتری به دنبال دارد و این در حالی است که سال هاست متولیان منابع انسانی بر ایجاد رویه های منابع انسانی درون سازمانی تاکید کرده اند.باید کانون توجه از سازمان به زنجیره ارزش تغییر یابد و ا?ن موضوع در حوزه آموزش یعنی آموزش مبتنی بر زنجیره ارزش که تامین کنندگان،کارکنان و مشتریان را درون تیم های زنجیره ارزش به هم پیوند می دهد.

درگیر نمودن تامین کنندگان در موضوعات آموزش ا?ده ا? است که چن?ن حاصل شد:اخ?راْ یکی از این تامین کنندگان درخواست برگزاری یک سمینار آموزشی رایگان برای کارکنان شرکت کرد.برگزاری سمیناری سه ساعته که یک ساعت آن درباره محصول تامین کننده و قابلیت های آن و دو ساعت در ارتباط با مباحث علمی پیرامون موضوع است. با حذف مرزهای های سازمان با تامین کنندگان و مشتریان در زنجیره ارزش روابط برد برد برقرار می شود که این به نوبه خود کاهش هزینه ها ، خدمات و عملکرد بهتر برای هر دو گروه منتج می شود.روابط برون سازمانی یک شرکت ، زنجیره ارزش اش را به شبکه زنجیره ارزش آن شرکت پیوند می دهد در نتیجه اگر این روش تسری یابد مجموعه ای از تامین کنندگان در قالب کلاس های آموزشی و به صور رایگان ویژگی محصولات خود را ارائه می کنند و فراگیران که تائید کنندگان آن محصولات نیز هستتند هم سوالات تخصصی شان را می پرسند  و آموزش می بینند و هم محصول بهتر را برای شرکت انتخاب می نمایند.

  • بهروز صمدی