وبلاگ شخصی بهروز صمدی

تحل?ل و تعد?ل رفتار از نوع شتر?

بهروز صمدی | چهارشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۲، ۰۴:۴۶ ق.ظ | ۰ نظر

بلاشک مافوق بلافصل ، بیشترین تاثیرگذاری را بر افرادش دارد و اصولاً نگاه کارکنان متمرکز به مافوقشان است تا سایر مدیران.

تحلیل و تعدیل رفتار هم بیانگر کاربرد تئور? تقویت رفتار در افراد (درمحل کار) است و سرپرستان به عنوان کلید طلائی حلقه کارکنان یک سازمان ، می توانند نقش تعیین کننده ای در اجرای برنامه تعدیل رفتار در سازمان ایفا نمایند.

در اجرای برنامه تعدیل رفتار ، شناسایی رفتارهایی که بر عملکرد کارکنان بیشترین تاثیر را دارند از جمله وظایف سرپرستان است و در همین زمینه هم تحقیقی انجام شده و می گوید بین 5 تا 10 درصد رفتارها باعث 70 تا 80 درصد عملکرد فرد است که لازمه آن تحلیل سرپرست از خودش و رفتارهای خودش می باشد.

در همین رابطه آماری وجود دارد که می گوید تنها 17 درصد از کارکنان شرکت های انگلیسی از تمام ظرفیت خود در کار مایه می گذارند و اکثریت 83 درصدی آن سازمان ها تنها از بخشی از توان خود در کار بهره می جویند و در کتاب رهیدن از قانون های کهنه نیز نقل شده است که علت اصلی نارضایتی و ترک کار کارکنان در درجه اول مافوق بلافصل است تا حقوق و دستمزد و ... و علی رغم اینکه متغیرهای زیادی در موضوع بهره وری مطرح است ولی این اطلاعات می تواند پیامی باشد برای سرپرستانی که زیر مجموعه آن ها بهره وری لازم را ندارند و یا دائماً در واحد با زیر مجموعه شان دچار تنش هستند و با تهدید ترک کارکنانشان مواجهند.

برای اینکه بیشتر به این موضوع بپردازم خاطره ای از استاد علیپور را نقل می کنم که می فرمود:بچه که بودم عاشق خر سواری بودم چون خر خیلی بامزست و می گفت اگر باور ندارید به خر نگاه کنید!خیلی با مزه و آروم سرشو میندازه پایین و راه میفته و میره و به هیچکس هم کاری نداره و منم همیشه عاشق این بودم که مادرم منو سوار خر کنه تا خرسواری کنم .ایشان در ادامه به فرق اساسی خر و شتر پرداخت و می گفت:دقت کنید شتر خیلی با خر فرق می کنه و وقتی در بیابان حرکت می کند هر از گاهی می ایستد و هر کاریش که بکنی امکان ندارد حرکت کند و وقتی ایستاد با چشمان و پلک های زیبائی که دارد و با آن گردن دراز و بلند ، سر خود را 90 درجه به راست می چرخاند و در افق بیابان ، عمیق به دوردست ها نگاه می کند و پس از چند دقیقه ، گردن را به سمت چپ می چرخاند و همین کار را دوباره انجام می دهد و کسی جز خدا نمی داند حتماً در مغزش ، تجزیه و تحلیل هایی می کند و سپس راه می افتد.با توجه به این نقل قول ، رفتار شتری برای همه افراد به خصوص کسانی که در پشت میزهای سرپرستی به بالا قرار دارند واجب است و همه باید هر از گاهی سرعت کم کنیم و توقف کنیم و نگاهی عمیق به اطرافمان بیندازیم و اتفاقات دور و برمان را تجزیه و تحلیل کنیم. نکته مهم دیگری که در کتاب از خوب به عالی آمده این است که اکثراً انسان ها پس از این تجزیه و تحلیل ها ، موفقیت ها را به خود  و مشکلات و شکست ها را به دیگران نسبت می دهند که این نگرش هم دامن بسیاری از مدیران را گرفته است و منظور من از تعدیل رفتار ، توقف و چرخاندن 360 درجه ای سر(به قول استاد) در درون وجود خود است که باید توسط هر مافوق و رهبری به خصوص سرپرستان انجام شود که منجر شود به رفع موانع رفتاری خود فرد و حل مسایلی که اصولاً هر انسانی در درون خودش دارد و نتیجه و بازخورد آن رفتارهای نادرست بوده است که بر رفتار و عملکرد سایرین به خصوص زیردستان اثرگذار بوده است.

پس از اینکه فرد علت ها را در خود جستجو کرد باید با اصلاح رفتارهای نامناسب خویش که موجب کاهش عملکرد زیر مجموعه و ایجاد تنش در محل کار می شود ، رفتارهای مناسب و موثر بر دیگران را  شناسائی و در خود تقویت کند ،پس لازم است اثر رفتار های خویش بر دیگران را بسنجد و نسبت به آن هوشیار باشد و با تکرار رفتار های مناسب موجبات بهبود روابط و افزایش بهره وری واحد را فراهم آورد.پس از این یک سرپرست می تواند همواره با شناسایی رفتارهای خویش ، توان رفتار? خود را تجزیه و تحلیل نماید و رفتارهایی را که همواره  به بهترین عملکرد منجر شده است و شایسته تر است ، به موقع ، تکرار نماید که لازمه آن تفکر و اندیشه است و  حتی ارائه نوع? استراتژ? و دادن تغییرات لازم در رفتارها که پس از تجزیه وتحلیل , به منظور تقویت رفتارها? مطلوب و تضعیف رفتارها? نامطلوب , فرد یک استراتژ? تازه به اجرا درآورد به صورتی که بین پاداش و عملکرد رابطه مشخص? برقرار شود و  در زمان لازم ، رفتار مطلوب برای کارکنان حفظ شود و در نهایت این بهبود عملکرد در زمان های متوالی مورد ارزیابی سرپرست قرار گیرد.نمونه این تعدیل رفتار را بسیاری از مدیران تجربه کرده اند که مثلاً اقدام یک مدیرعامل در برداشتن زباله های محوطه شرکت از محل پارکینگ ماشینش تا اتاق کار که توسط کارمندان دیگر مشاهده شده است و پس از چندی ، این رفتار مطلوب وی ، رفتار سایر کارکنان شده است و زباله ای دیگر در محوطه دیده نشده است و در واقع رفتار وی مشارکت کارکنان را در این مورد به خصوص در بر داشته است  و در مقابل متاسفانه بسیاری از سرپرستان و مدیران در این مواقع با توسل به رفتارهای نامناسب تر و ابزار تنبیه ، به زور ، به دنبال رسیدن به خواسته هایشان هستند در حالیکه نمی دانند علت مشکل در خود آن هاست و عواقب این رفتار نامناسب آن ها حتماً هزینه هایی چون وخیم تر اوضاع واحد،افزایش تنش،ترک نیروی متخصص،کند شدن سرعت کار،جزیره ای شدن فعالیت ها ، و ... را در بر خواهد داشت.

  • بهروز صمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی