وبلاگ شخصی بهروز صمدی

با توجه به اینکه در دهه های اخیر در دنیا ، حوزه منابع انسانی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شده است  تا جائی که شریک استراتژیک مدیریت ارشد در سازمان نیز نامیده می شود و این موضوع را از حضور مدیران منابع انسانی اکثر شرکت های دنیا در جلسات کلیدی و در کنار مدیران عامل نیز می توان مشاهده کرد کارکنان بخش های مختلف این مدیریت ،  تاثیر بسزائی در تثبیت نقش این حوزه در سازمان خواهند داشت.

 با توجه به اینکه پروژه ها و حوزه های مستقیماً درگیر با پروژه ها ، کانون اصلی توجه مدیران و کارکنان سازمان های پروژه محور می باشد و امکان دارد حوزه منابع انسانی کم اهمیت تر تلقی شود ضروری است کارکنان حوزه منابع انسانی علاوه بر ایفای نقش در اجرای فرایند های منابع انسانی ، نکاتی را رعایت نمایند که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

در این راستا همکار سابقم  از شرکت خودروسازی که در آن شاغل بودم می گفت مدیران و کارمندان حوزه فروش پاسخگویان مشتریان خارج سازمان می باشند و مدیران و کارمندان حوزه منابع انسانی پاسخگویان مشتریان داخل سازمان هستند که این مشتریان همان کارکنان می باشند لذا با توجه به اینکه در همه کسب و کارها ، مشتری را تاج سر می دانند و با توجه به اینکه نمی توان گام های مشخصی برای رسیدن به خشنودی مشتری طراحی کرد باییستی به 2 یافته علمی در دنیا توجه نمود:

1.انتظار کارکنان به عنوان مشتریان داخلی سازمان متفاوت است پس باید با هرکدام به شیوه ای خاص رفتار شود.

2.کارکنان حوزه های مختلف ، 4 خواسته مشترک دارند که جالب است بدانید این خواسته ها حالت هرمی دارند و تا خواسته زیرین برآورده نشود ، کارکنان به فکر خواسته های دیگر نمی افتند.

حال با توجه به اهمیت تعهد کارکنان متخصص در سازمان های پروژه محور که اغلب مانگاری زیادی در سازمان های پروژه ای نخواهند داشت ، این 4 انتظار پیاپی ، ابزار دست منابع انسانی در تبدیل این افراد به کارکنان وفادار و متعهد شرکت است که در ذیل به آن ها پرداخته شده است:

1.پائین ترین سطح انتظار کارکنان"درستی" است:

افراد از کارکنان منابع انسانی انتظار دارند در امور مربوط ، شاهد درستی باشند ، مثلاً پس از استخدام شرح وظایفشان ، مکتوب ، در اختیارشان قرار گیرد،سطح انتظار از آنان شفاف باشد،میزان تلاش هایشان با پاداش هایشان نسبت به سایرین منصفانه باشد ، حقوق و مزایائی را دریافت دارند که در بدو استخدام توافق شده بود ، در جایگاهی باشند که توافق شده است و از آموزش های سازمان به اندازه سایرین بهره ببرند ویا با توجه به اینکه خدمات عمومی در اکثر سازمان ها زیر نظر حوزه اداری و منابع انسانی است پس انتظار می رود به اندازه سایر افرد سازمان از خدمات آن واحد سهم ببرند .

چنانچه کارکنان حوزه منابع انسانی به "درستی" توجه نکنند ، به رغم همه کوشش ها،کارکنانی ناراضی خواهند داشت که می تواند منجر به از دست دادن آن ها خواهد شد.

2.سطح بعد "دسترسی"  است.کارکنان انتظار دارند که واحد های منابع انسانی در ساعت هایی که برای آنان مناسب است پاسخگو باشند(به خصوص کارکنانی که در مناطق اجرای پروژه حضور دارند و دست آن ها از سازمان کوتاه است و توصیه می شود رابطان منابع انسانی فعال باشند) و تعداد کارکنان آنقدر باشد که پاسخگوی نیاز سایر افراد باشد و کارکنانی شایسته به افراد کمک و راهنمائی برسانند.

در واقع درب اتاق مدیران و کارکنان حوزه منابع انسانی بایستی همواره به روی مشتریان داخل سازمان باز باشد و با استفاده از ابزارهائی نظیر صندوق پیشنهادات و فن آوری های ارتباطی نظیر ارتباط مستقیم با مدیریت اداری و بازخورد های سریع مسئولان مربوط در قبال پیام ها ، اینگونه نیز در دسترس باشند.

چنانچه این دو انتظار برآورده شوند تنها از ناخشنودی کارکنان پیشگیری می شود و اینها مایه نفس راحت کشیدن در بهره گیری از خدمات منابع انسانی در سازمان است ولی موجب هورا کشیدن برای آن نیست.

"درستی" و "دسترسی" بسیار با اهیمت هستند و کارکنان منابع انسانی نباید در این زمینه ها کوتاهی کنند و این سرآغاز راه است و  برای رسیدن به وفاداری شایسته کارکنان سازمان اجرای 2 مرحله دیگر نیز ضروری است:

سطح3.در این سطح کارکنان انتظار "مشارکت" دارند.از مدیران می خواهند که به آنان گوش فرا داده شود و می خواهند که مدیران پاسخگو باشند و می خواهند مدیران کاری کنند که آن ها احساس کنند در زمین خود بازی می کنند.

البته مدیران منابع انسانی چندین سال است که این انتظار مشارکت را تشخیص داده اند و استقرار نظام مشارکت(پیشنهادات) نشان دهنده همین موضوع است و این یکی از تکنیک های حوزه منابع انسانی است که با ایجاد احساس همبستگی و مشارکت در کارکنان که مشتریان داخل سازمان محسوب می شوند ، انگیزش و تعهد در سازمان را افزایش می دهند.

سطح4.پیشرفته ترین سطح انتظار کارکنان دریافت مشاوره و راهنمائی است که نقش واحد های منابع انسانی بخصوص واحد آموزش بسیار پر رنگ است و کارکنان می خواهند در سازمانی فعالیت نمایند که نحوه انجام فعالیت هایشان را به صورت کارآمدتر آموزش ببینند و آموزش بدهند و استقرار طرح مدیریت عمل کرد در سازمان نیز بسیار کمک کننده است.

حال این سوال مطرح می شود:چگونه می شود به این 4 مرحله رسید؟

پاسخ این است،مدیران حوزه منابع انسانی باید برای خط مقدم جبهه فعالیت خود کارمندانی برگزینند که علاوه بر دانش تخصصی ،از هوشمندی لازم در گوش دادن ، راهنمائی کردن و  استعداد انتخاب واژه های بجا و تن درست صدا در گفت و گو با هر کارمند را داشته باشند و این نوعی هوشمندی است که نه قابل انتقال است و نه یادگیری و باید در افراد کشف گردد تا بر پیامد های احساسی ، همچون مشارکت و مشاوره تمرکز نمایند.

  • بهروز صمدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی